هلند

راهنمای سفر به آمستردام

آمستردام شهری که ترکیبی به نظیر از معماری قرن ۱۷ با معماری حال حاضر است، هر ساله پذیرای گردشگران بسیاری است. در این شهر می توان موزه ها و آثار هنری متعددی را پیدا کرد که می توانند شما را ساعتها به خود خیره کنند. همه آثاری تاریخی و گردشگری که در این شهر وجود دارد، دست به دست هم داده و آمستردام را به یکی از کلان شهرهای جذاب در دنیا تبدیل کرده است. در قسمتی از شهر یک کانال متحد المرکز با رنگین کمان آبی ساخته شده است که البته شباهت کمی نیز با کانال شهر ونیز دارد. این کانال یادآور شکوه و عظمت معماری هلند می باشد.

بر روی هر یک از خیابان های قدیمی شهر آمستردام که قدم می گذارید می توانید تکه ای از هنرنمایی مردم این شهر را مشاهده کنید. در کنار خیابان نئون می توان چراغ های روشن کلیسای قدیمی شهرستان را مشاهده کرد. در واقع شهر آمستردام به عنوان یکی از محبوب ترین مکانهای تاریخی اروپا محسوب می شود که نگینی در کشور هلند می درخشد.

وجود تعداد زیادی کنسرت هیجان انگیز در شهر، موزه های متعدد، جشنواره های تابستانی و صد البته صحنه های افسانه ای سرگرمی های شبانه این شهر از دیگر علت ورود توریست ها به آمستردام می باشد. در این شهر دارای۷۰۰۰ هزار اثار تارریخی به ثبت رسیده است که اکثر آن ها در گذشته به عنوان محل زندگی و یا انبار بازرگانان بوده است. این شهر دارای ۱۶۰ کانال است که همگی با دست ساخته شده اند. شهر آمستردام به عنوان بزرگترین شهر تاریخی در اروپا محسوب می شود که با داشتن ۱۵۰۰ پل در نوع خود بی نظیر است.

تمامی این پل ها بر روی آبراه ها قرار دارند که بیشتر آن در قرن ۱۷ میلادی برای ثروتمندان ساخته شده اند. از قرن ۱۷ میلادی به عنوان عصر طلایی آمستردام یاد می شود. این شهر دارای طبیعت مهربانی است و شهرت آن نیز بیشتر به دلیل حمایت از برابری های جنسیتی، مبارزه با مواد مخدر و وجود شخصیتی همچون راک اند رول است.

 

آمستردام به عنوان یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری در اروپا محسوب می شود که در قسمت غربی آن یک بندر بزرگ با نام ون گوگ قرار دارد. همچنین آمستردام دارای بزرگترین مکان پیاده روی در اروپاست. از سوی دیگر بسیاری از گنجینه های گردشگری و تفریحی را نیز در خود جای داده است که از جمله می توان به حیاط باغ های مخفی، ویترین مغازه های لوکس، خانه های قایقی شناور بر روی آب، خانه های ییلاقی ، مناظر زیبای کلیسا، با نمایی زیبا و … اشاره کرد.

در درون کلیساها می توان نمایی از معماری با نقاشی خاص را مشاهده کرد. در درون این نقاشی ها رازهای زیادی نهفته است که به صورت استادانه ای طراحی شده اند. شیروانی های سنگ خانه های بازرگانان ثروتمند نیز از دیگر دیدنی های شهر آمستردام می باشد.

 

در این شهر علامت XXX به عنوان اعلام خطر شناخته شده است. اگر از این علامت ها بر روی لباس خود استفاده کنید، مردم آمستردام گمان می کنند که سه حادثه سیل، آتش سوزی و طاعون در انتظار است. در مقابل این سه حادثه، در فرهنگ مردم آمستردام سه شعار نیز قرار می گیرد که عبارتند از شجاعت، مصمم بودن و مهربانی. این سه شعار با نام کت شناخته شده اند که در سال ۱۹۴۷ ملکه ویلهلمینا در اعتصابی که توسط مردم یهود در اعتراض به نازی ها صورت گرفت، آن را معرفی کرده است.

رفتن به شهر آمستردام و تماشای آثار تاریخی و گردشگری شما را به عصر طلایی و اوج شکوه و عظمت این شهر می کشاند. زمانی که در رودخانه کنار شهر سوار بر قایق های شیشه ای شهر را رصد می کنید، حس گذر از یک بهشت خیالی در ذهن شما تداعی می شود.

 

فرانک دختر نوجوانی که در سال های جنگ جهانی دوم، دفتر خاطرات خود را از اتاقش بر روی یکی از کانالها قرار داد. او در این دفتر خاطرات نحوه مخفی شدن خود و خانواده اش از دست نازی ها را می نویسد. در موزه ون گرگ این فرصت برای شما فراهم می شود تا از این دفتر خاطرات دیدن کنید. همچنین می توان بسیاری از آثاری تاریخی جهانی را نیز در این موزه تماشا کنید. موزه بیشتر به آثار به جا مانده از امپراتوری عصر طلایی تاسیس شده و دارای اثاری از صدها استاد قدیمی هلندی می باشد.

یکی دیگر از سرگرمی های شهر آمستردام، دوچرخه سواری در میان جاده های پر پیچ و خم با درختان سر به فلک کشیده است. کوچه های باریک در وسط هیاهوی ظهر و در کانال های آب نیز می تواند شما را به یک تفریح و سرگرمی دعوت کند.

 

ویزا

برای سفر به هلند و شهر آمستردام، باید حتما ویزای شینگن دریافت نمود.

 

هزینه‌ی هتل

مرکز شهر آمستردام پر شده است از هتل ها و هاستل ها که تقریبا همه‌ی آن‌ها یک وعده صبحانه را ارایه می دهند. و البته تمامی آن‌ها هزینه‌ی مالیات را از مسافران اخذ میکنند. استاندارد هتل‌ها در این شهر نسبتا بالا است. اما حواستان باشد که هتل های ۲ ستاره و پایین‌تر اغلب راه‌پله‌های شیب داری دارند که برای بیشتر مردم مقداری دردسر ساز هستند.

 

لیستی از قیمت انواع هتل بر اساس کیفیت و تعداد ستاره :

هتل یک ستاره : ۳۰ تا ۶۰ یورو

هتل دو ستاره : ۴۹ تا ۱۶۸ یورو

هتل سه ستاره : ۵۶ تا ۲۱۰ یورو

هتل چهار ستاره : ۵۹ تا ۳۱۰ یورو

هتل پنج ستاره : ۱۳۴ تا ۳۷۳ یورو

 

 

هاستل ها در آمستردام

قیمت هاستل در آمستردام بسیار متفاوت است. شما می توانید اتاق‌های اشتراکی در بازه قیمتی ۲۰ تا ۵۵ یورو برای هر شب اقامت پیدا کنید. اتاق های خصوصی دو نفره یا یک اتاق با تخت دونفره هم حدود ۷۰ تا ۹۰ یورو به ازای یک شب اقامت برای شما هزینه خواهد داشت.

 

 

هزینه‌ی حمل و نقل

استفاده از سیستم حمل و نقل عمومی آمستردام بسیار ساده و راحت است. این سیستم کارآمد عمده نقاط شهر را با استفاده از قطار، تراموای، مترو، اتوبوس و کشتی به هم متصل می‌کند.

اتوبوس : شرکت‌های واحد اتوبوسرانی از جمله GVB (شرکت اصلی)، (Connexxion (R-Net و EBS کنترل شبکه‌ی اتوبوسرانی این شهر را در اختیار دارند. این شبکه کامل، همه‌ی محله‌های آمستردام را با نواحی دیگر و حومه‌ مرتبط می‌سازد. بلیط‌های یک سفره یا یک ساعته مرسوم‌ترین بلیط‌هایی هستند که می‌توانید مستقیما آن‌ها را از رانندگان هریداری کنید، با این وجود بلیط‌هایی همچون ۲۴، ۴۸، ۷۲ یا ۹۶ ساعت (معتبر در شرکت GVB) ارزش خرید بالاتری دارند. همچنین بلیط Amsterdam & Region Day اگر قصد دارید در مناطق مختلف این شهر به گشت و گذار بپردازید ارزش زیادی دارد. همه‌ی اتوبوس‌های آمستردام درگاه‌های ورود و خروج دارند، به این معنی که مسافران با در اختیار داشتن چیپ کارت حمل و نقل عمومی (OV-Chipkaart) می‌توانند سفر ارزان‌تری داشته باشند.

تراموای : بسیاری از پایانه‌های تراموا در ایستگاه مرکزی آمستردام واقع شده‌اند. ۲ ایستگاه تراموا در بیرون بخش جلویی ایستگاه مرکزی وجود دارد، یکی در سمت شرقی و دیگری در سمت غربی که فاصله‌ی کمی با هم دارند. ترامواهای مرکز شهر، محله‌ها و نواحی مختلف آمستردام را پوشش می دهند. بومی های آمستردام هنگام سفر با تراموا از چیپ کارت حمل و نقل استفاده می‌کنند، با این وجود امکان خرید بلیط‌های ۱ ساعته، ۲۴ و ۴۸ ساعته (معتبر تنها در GVB، شامل تراموا، اتوبوس و مترو) هم وجود دارد.

مترو : همه‌ی ایستگاه‌های مترو در آمستردام دارای درگاه‌های ورود و خروج هستند و تنها توسط چیپ‌کارت‌ها و کارت‌های معتبر سفری دیگر قابل استفاده خواهند بود. اگر امکان در اختیار داشتن چیپ‌کارت شخصی برایتان وجود ندارد، می توانید بلیط‌های ۱ ساعته و یا چیپ‌کارت‌های قابل شارژ غیر شخصی را در میز‌های خدماتی GVB یا ماشین‌های فروش مخصوص تعبیه شده در ایستگاه ها تهیه کنید.

 

قیمت انواع بلیط و کارت سفری و همچنین هزینه‌ی جابجایی با تاکسی در آمستردام به شرح زیر است:

قطار از فرودگاه تا مرکز شهر : ۳.۹۰ یورو

تاکسی از فرودگاه تا مرکز شهر : ۴۰ تا ۵۰ یورو

بلیط یک ساعته کشتی کروز : ۱۵.۵۰ یورو

هر ۳ کیلومتر جابجایی توسط تاکسی در آمستردام : ۹.۲۵ یورو

بلیط ۱ ساعته تراموا، اتوبوس و مترو : ۲.۸۰ یورو

کارت عبور ۲۴ ساعته تراموا و اتوبوس : ۷.۵۰ یورو

کارت عبور ۴۸ ساعته تراموا و اتوبوس : ۱۲ یورو

کارت عبور ۷۲ ساعته تراموا و اتوبوس : ۱۶.۵۰ یورو

کارت عبور ۴ روزه‌ی تراموا و اتوبوس : ۲۱ یورو

نکته: به یاد داشته باشید کارت‌های عبور مدت‌دار، در طول زمانی که اعتبار دارند، دسترسی نامحدود به سیستم حمل و نقل عمومی را برایتان فراهم می کند.

 

هزینه خوراک

آمستردام هلند به عنوان یک مقصد غذایی شناخته شده نیست، با این حال، محدوده‌ی انتخاب رستوران‌ها و آشپزهایش شگفت‌انگیز است. می‌شود به راحتی غذاهای خوب و مقرون به صرفه در آن پیدا کرد. به علاوه اینکه برای خبره‌های غذایی انتخاب‌های خوشمزه‌ و گران هم به راحتی پیدا می‌شوند.

 

صبحانه : همانطور که پیش‌تر گفتیم، تقریبا همه‌ی هتل‌ها و هاستل‌های این شهر وعده‌ی صبحانه را به مشتریانشان ارایه می دهند، اما اگر دوست داشتید گزینه‌های ارزان و خوبی در اطراف این هتل‌ها پیدا می‌شوند که می توانید صبحانه‌ی مورد علاقه‌تان را در آن‌‌‌ها میل کنید. ( ۳ تا ۶ یورو )

ناهار : شاید برای صرف ناهار، فلافلی‌ها و فست‌فودها گزینه‌ی خوبی باشند ( ۴ تا ۸ یورو )، همچنین رستوران‌های نشستنی هم هستند که کمی گران‌تر می‌شوند. ( ۵ تا ۱۵ یورو )

شام: اگر دنبال گزینه‌های خوب و البته ارزان هستید، پیشنهاد ما به شما پیتزافروشی‌ها هستند. ( ۶ تا ۱۰ یورو )

مک دونالد: خوشبختانه مک دونالد در آمستردام ارزان است و در بهترین حالت خود معمولا بیشتر از ۳ یورو هزینه در بر ندارد.

 

کافه: نوشیدن قهوه، اسپرسو و کاپوچینو در یک کافی‌شاپ یا کافه حدود ۲ تا ۲.۸۰ یورو برای شما هزینه در بر دارد. اگر دوست دارید خودتان آشپزی کنید، بسته به اینکه به کدام سبک از غذای غربی یا آسیایی علاقمند باشید، می‌توانید مواد غذایی مورد نیاز یک هفته‌تان را با پرداخت به ترتیب حدود ۶۱.۵ و ۴۶.۵ یورو تهیه کنید. به یاد داشته باشید محاسبه قیمت‌ها بر اساس میزان کالری استاندارد و مواد غذایی مورد نیاز یک انسان سالم و بالغ تنظیم شده است که اقلامی چون نان تازه، برنج سفید، تخم مرغ، شیر (سبک غربی)، سینه‌ی مرغ (پوست کنده و بدون استخوان)، پنیر محلی (سبک غربی)، سیب درختی، پرتقال، گوجه فرنگی، سیب زمینی و کاهو می‌شود. مسلم است که اگر مواد بیشتری نیاز دارید، باید هزینه‌ی بیشتری بپردازید.

 

توصیه‌هایی برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها

کارت عبور آمستردام تهیه کنید (Amsterdam Pass)

کارت عبور مذکور علاوه بر اینکه دسترسی رایگان به سیستم حمل و نقل عمومی را برایتان مقدور می‌سازد، این امکان را هم فراهم می کند که از جاذبه‌ها و موزه‌های عمده‌ و اصلی شهر بدون پرداخت هزینه‌ی اضافی دیدن کنید. اگر می خواهید از تعداد زیادی موزه دیدن کنید، این کارت به میزان قابل توجهی هزینه‌های شما را کم خواهد کرد.

از تور‌های رایگان پیاده‌روی استفاده کنید

اگر می خواهید اکثر نقاط بیرونی شهر را مشاهده کنید، در یکی از این تورهای رایگان پیاده روی شرکت کنید. راهی عالی برای کسب اطلاعات در مورد شهر، بدون اینکه هزینه‌ای پرداخت کنید. بزرگترین تورپیاده‌روی این شهر، تورهای اروپای جدید هستند.

برای خودتان یک قایق اجاره کنید

بر خلاف کشتی‌های گران کروز (Canal Cruise)، شما می توانید با هزینه‌ی کمتری برای خودتان یک قایق اجاره کنید. اگر تعداد شما ۳ یا ۴ نفر باشد، برای هر کدام از شما تنها حدود ۶ یورو هزینه در بر خواهد داشت.

ارزان میل کنید

مکان‌هایی همچون Febo, Walk to Wok, Maoz همگی نقاطی هستند که می توانید در آن‌ها غذای ارزان میل کنید. مهمتر از همه اینکه اگر خارج از زمان معمول ناهار، غذا میل کنید، هزینه‌های پرداختی‌تان کمتر خواهد شد.

 

 

بهترین زمان سفر به آمستردام؟

با توضیحاتی که داده شده، مطمئنا برای رفتن به شهر زیبای امستردام لحظه شماری خواهید کرد. اما با توجه به اینکه آمستردام تنها ۷ فوت از سطح دریا بالاتر است، به عنوان یکی از شهرستان های مرطوب در جهان محسوب می شود. رطوبت بالای این شهر در فصل تابستان همراه با باران های گرم مدیترانه ای همراه است. البته میزان بارش باران ها در فصل زمستان با شدت بیشتری است. در ماه های ژوئن، ژوئیه، اوت، نوامبر و آوریل، در این شهر باد و ابر جولان می دهند اما در اوایل شروع سال نو، شهر پوشیده از برف و یخ است. شرایط آب و هوایی این شهر در هر فصل منحصر به فرد است و قبل از رفتن باید با بارش ها و دمای هوا توجه داشته باشید.

آمستردام در ردیف شهرهای دو فصلی است. در اواسط ماه مارس تا اواسط ماه مه زمانی است گل های لاله تازه رویش کرده اند و این شهر پر شده از بوی گل های رنگارنگ. همچنین این شهر در آوریل تا سپتامبر بیشترین بازدیدکننده را دارد. در این ماهها رویدادهای فرهنگی و جشنواره های زیادی برگزار می شود. در روز ۲۷ آوریل روز پادشاه و در هفته اول ماه نوامبر نیز شب بازدید از موزه است. در سومین هفته از ماه ژون نیز باغ های شهر گسترده شده و از اواخر هفته دوم سپتامبر به تدریج از میزان بازدیدکننده این شهر کم می شود. به هر حال در سومین هفته در ماه اوت، اوج مسافرت ها به شهر آمستردام است.